Očista jater: co jim prospívá a co škodí?

Zajímá vás co našim játrům prospívá a čemu byste se měli vyhnout?

Asi každý ví, že játra jsou jedny z nejdůležitějších a nejrychleji se regenerujících orgánů v našem těle, ale to neznamená, že jsou odolná tak, že bychom je měli ignorovat a řádně se o ně nepostarat.

Víte, že nejen vše, co jíte, ale i co dýcháte a přijímáte přes kůži, musí detoxikovat vaše játra?

Játra vytrvale pracují a neznají pracovní dobu. Jejich úkol je důležitý, protože detoxikují tedy odstraňují všechny škodlivé látky z krve. Podílí se na tvorbě energie a uvolňují chemické látky, pro náš mozek a nervový systém. Játra mají schopnost to vše  zvládnout, i když jejich část chybí nebo je postižena některou z chorob, proto nástup nemoci jater a projevy jejich onemocnění, které začneme vnímat anebo nám jsou už diagnostikovány, znamená, že je nejvyšší čas něco pro jejich ochranu nebo už záchranu, udělat!

Jak svým játrům můžeme pomoci, aby nám poděkovala?

A) Správné stravování
I když pracují neustále, prospěje jim, když tu jejich důležitou práci ulehčíme. Játra nebudou muset pracovat naplno tehdy, když ze stravy vyloučíte mastná jídla a přemíru cukru a soli. Játrům vykonáte dobrou službu i tím, že si občas přečtete na obalu obsah látek, které jsou do jídla přidány, a některých se vyvarujete. To platí zejména pro glutaman sodný, potravinářská barviva a konzervační látky.

B) Voda
Tekutiny doslova vyplachují škodlivé látky z těla. Doporučené množství je osm sklenic denně. A samozřejmě se tím nemíní barevné, cukrem oslazené limonády, kola nebo snad alkohol, ale přírodní džusy nebo čistá voda.

Co játrům škodí?

 • Nejvíce je zatěžuje nevhodná strava. Například nadměrná konzumace tuků. I některé další potraviny, jako třeba syrové nebo nedovařené maso a ryby, nemusí játrům zrovna prospívat. Mohou totiž obsahovat bakterie nebo viry.
 • Další z nejčastějších příčin onemocnění jater je poškození alkoholem. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterních onemocnění úzce souvisí.
 • Játra se musí zabývat i tím, co dýcháte. Zachováte jim zdraví tím, že nebudete kouřit a dýchat jedovaté výpary například z laků na vlasy, sprejů proti hmyzu a rozpouštědel. Pokud něco natíráte, noste masku, rukavice a samozřejmostí jsou otevřená okna.
 • Protože určité choroby jater, jako třeba žloutenka, se přenáší krví, nepůjčujte si od nikoho žiletky, nástroje na manikúru ani kartáčky na zuby.
 • Časté je i toxické poškození jater. Způsobují ho některé chemické sloučeniny, toxicky působí i některé léky, přičemž může jít i o léky velmi účinné a prospěšné, které nelze z léčby vyloučit.

Dopřejte játrům kyselé potraviny

Metabolismus můžete ráno rozběhnout nápojem, který si snadno připravíte. Stačí vymačkat šťávu z citronu do sklenice vody a nalačno vypít. Nápoj stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči.

Další potraviny, které játrům pomáhají

 • Listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky.
 • Významné protektivní účinky na játra vykazuje i avokádo.
 • Na játra má blahodárný vliv i kurkuma.
 • Výborný je med, vlašské ořechy a zelený čaj.
 • Z koření játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.
 • Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí. Nezapomeňte, že i čistička potřebuje občas vyčistit. O detoxikačních přípravcích z Tradiční čínské medicíny, které jsou zaměřeny na očistu, regeneraci a podporu funkcí jater najdete ve druhé části článku o DETOXIKACI.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.